1.1 Obliczenia techniczne

Zasada działania programu

Program VCmaster to intuicyjne narzędzie dla inżynierów, umożliwiające szybkie i wydajne wykonywanie obliczeń, o wysokiej jakości wykonanych wyników. Tworzenie algorytmów jest nie tylko szybkie i proste, lecz także nie wymaga znajomości języka programowania. W razie późniejszej zmiany któregoś z parametrów, zarówno wyniki obliczeń, jak i wszystkie wartości względne zostaną na nowo obliczone i zaktualizowane.

W ten sposób tworzona jest baza, dzięki której można szybko i wygodnie rozwiązać, udokumentować lub wykorzystać powtarzające się obliczenia.


Wzory

Program VCmaster wykonuje wszystkie matematyczne funkcje kalkulatora naukowego. Należą do nich również dowolne poziomy nawiasowania i potęgowania.

Program VCmaster automatycznie interpretuje górne indeksy, dzięki czemu nie są potrzebne żadne funkcje wykładnicze. W odróżnieniu od arkuszy kalkulacyjnych wzory mają czysto matematyczną postać, co odpowiada sposobowi myślenia inżynierów i techników. Znacząco poprawia to czytelność obliczeń, zwłaszcza w przypadku kontroli lub ponownego użycia przez osoby trzecie.

Program VCmaster sam ustala relacje między wzorami a zmiennymi. Umożliwia to tworzenie algorytmów. Tym samym powstaje most łączący elektroniczną i konwencjonalną metodę obliczeń. Do wielu prostych zadań nie ma programów komputerowych. Dzięki programowi VCmaster możesz tworzyć szablony i korzystać z nich jak z prawdziwych programów. Takie cyfrowe arkusze kalkulacyjne są o wiele wydajniejsze od ręcznie wykonywanych obliczeń. Dodatkowo pomagają unikać błędów.

Zintegrowane tabele

Wyszukiwanie parametrów technicznych, własności materiałów lub elementów konstrukcyjnych w tabelach odbywa się w pełni automatycznie. W razie potrzeby program może interpolować wartości zwrotne i proponować je użytkownikowi.